GRADONAČELNIK ODRŽAO SASTANAK SA PREDSTAVNICOM AGENCIJE UN WOMEN U BIH

Agencija UN Women u Bosni i Hercegovini je danas je u gradskom kinu, na čelu sa predstavnicoom Jo-Anne Bishop, organizovala projekcija filma “Uvijek postoji sutra”.  Ovaj film predstavlja značajan umjetnički doprinos osvještavanju probleme porodičnog nasilja a projekcija se organizuje u okviru kontinuiranog napora Agencije u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i promovisanja ravnopravnosti spolova.

Gradonačelnik Hajrudin Mehanović se zahvalio predstavnicama Agencije UN Women na aktivizmu i naporima koje ulažu u misiji promocije borbe protiv rodno zasnovanog nasilja i pomoći koju pružaju domaćim institucijama i organizacijama civilnog društva u izgradnji mehanizama zaštite osoba žrtava nasilja.

Predstavnica Agencije gospođa Bishop je navela kako je upoznata sa činjenicom da je Gradonačelnik veoma angažiran na ovim temama i da je uradio dosta aktivnosti na zaštiti prava i borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Iznijela je da problem femicida je prisutan u svim zemljama  pa i onima koje imaju sve resurse na raspolaganju. UN Women u BiH je pružala neophodnu pomoć u pripremi i usvajanju Protokola u prevenciji nasilja nad ženama čiji je cilj prepozvavanje određenih društveno neprihvatljivih ponašanja koji vode u pravcu rodno zasnovanog nasilja te uspostavljanju međusektorske saradnje i definisanju mjera u prevenciji devijantnih ponašanja i izgradnji mehanizama zaštite žrtava nasilja.  Agencija je također bila aktivno uključeno u izradu novog Zakona protiv nasilja nad ženama. Trenutno rade na izradi pravilnika i provedbenih akata.

Prema riječima Gradonačelnika neophodno je da se problemu rodno zasnovanog nasilja pristupi multisektorski i da nezaobilazno bude uključen obrazovni sistem, zdravstvene ustanove, Centar za socijalni rad, organizacije civilnog društva, policijski organi i na kraju tužilaštvo i pravosuđe. Stava je da se moraju uspostaviti protokoli na osnovu kojih će se znati koja karika u društvu je zakazala da bi se preduprijedila devijantna ponašanja. Nije dovoljno provođenje kampanje. Potreban je adekvatan odgovor institucija. Smatra da se problem nasilja u porodici u najranijoj fazi može prepoznati kroz obrazovni sistem detektujući društveno neprihvatljivo ponašanje kod djece koje je posljedica poremećinih odnosa unutar porodice. To je i najšira društvena skupina jer, u okviru naše lokalne zajednice, u odgojno-obrazovnom sistemu je trenutno angažovano oko 700 prosvjetnih radnika koji svakodnevno rade sa oko 5.000 učenika.

Direktorica centra za socijalni rard Gradačac Amira Huseinbašić je podsjetila da je 2014.g. usvojen prvi Protokol u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i da je revidiran prije dvije godine. U potpunosti je primjenjivan u praksi. Svakodnevno su vršene prijave nasilja, žrtve su smještane u sigurnu kuću. U 2023.g. na području Gradačca zabilježeno je 69 prijava nasilja u porodici, izrečena je 101 zaštitna mjera prema počiniocima,  u sigurnu kuća su smještene ukupno 3 odrasle ženske osobe i 10 djece. U narednoj 2024.g. prijavljeno je 79 slučajeva nasilja, izrečene su 193 zaštitne mjere a u sigurnu kuću je smješteno ukupno 9 osoba, 4 odrasle i 5 djece. Pohvalila je izuzetno dobru saradnju sa sigurnom kućom „Vive žene“ iz Tuzle koja je primila sve žrtve nasilja i pružila im adekvatnu brigu i pomoć po pitanju bezbijednosti te socijalne i psihološke podrške.

Na kraju sastanka je zaključeno da je neophodno organizirati edukativne programe i kampanje kojima će se doći do širih društvenih skupina u cilju promocije rodne ravnopravnosti i prevencije nasilja.