Tokom zimskih i proljetnih dana tekuće godine na području Gradačca došlo je do pojave do sada nejveće kličine divljih svinja. Primijećeni su čopori od preko tridest, četrdeset jedinki što je do sada nezabilježeno za ovaj period godine. Posebno zebrinjavajuća okolnost jesu ogromne materijalne štete koje ova divljač pričinjava poljoprivrednim proizvođačima na usjevima kukuruza uništavanjem sjemena na tek zasijanim parcelama. Nadasve, nekontrolisano širenjem ove štetočine došlo je do stadija ugrožavanja sigurnosti zdravlja i života ljudi.
Tim povodom je danas, na inicijativu Udruženja pljoprivrednika „Agro stočar“ iz Gradačca, u gradskoj upravi održan sastanak predstavnika nadležne Gradske službe, Udruženja poljoprivrednika, Lovačkog drušva „Jelen“ Gradačac te Policijske uprave i Policijske stanice Gradačac. Predstavnici Udruženje poljoprivrednika su naveli da su određene parcele od po nekoliko hektara zasijavali više puta i da su im pričinjene štete od po nekoliko hiljada maraka. Više ne znaju šta da rade jer i svako novo zasijavanje će vjerovatno divlje svinje uništiti. Kako su kazali, od svih poljoprivrednih usjeva tzv. crna divljač, najveće štete pruzrokije na usjevima kukuruza i to u periodu sjetve i sazrijavanja. Zatražili su pomoć od Lovačkog društva i nadležnih organa da se promptno poduzmu adekvatne mjere na rastjerivanju ove divljači kako bi se, u ovom momentu, zaštitile parcele pod kukuruzom do njegovog nicanja.
Predsjednik Lovačkog društva „Jelen“ Gradačac Meho Pezerović je izrazio spremnost da se maksimalno izađe u susret poljoprivrednim proizvođačima. Na zahteve ovog Lovačkog društva lovno-privredna osnova za izlov divlje svinje je u proteklih nekoliko godina je sa 15 povećana na 129 jedinki. Tokom protekle lovne sezone broj ove divljači je na domaćem lovnom području znatno smanjen. Međutim, ovih dana mnogi građani su vidjeli velike čopore na teritoriji grada što je u domenu dospodarenja ovog Lovačkog društva. Dodatni problem predstavljaju različiti entitetski propisi o lovstvu. Na području Republike Srpske divlja svinja je proglašena štetočinom i dozvoljen je njen izlov tokom cijele godine. A na području Brčko Distrikta je na snazi mjera tzv. rastjerivanja uz mogućnost korištenja lovačkog oružja. U Federaciji je na snazi lovostaj i zabranjeno je korištenje naoružanja u lovištu, izuzev lovočuvara koji su izuzeti od ove mjere. Iz tog razloga dolazi do migracija divljih svinja iz područja u kojima se osjećaju nesigurno. Dodatni problem predstavlja činjenica što se teritorija Gradačca graniči sa područjima gdje lovostaj na ovu štetočinu nije na snazi.
Na prijedlog predsjednika LD “Jelen“ usvojena je inicijativa da se od Federalnog ministarstvu poljoprivrede traži da se divlja svinja proglasi štetočinom. Smatra da je to jedini način kojim se adekvatno može kontrolisati brojnost ove divljači i smanjiti štete koje one pričinjavaju. Eventualnim usvajanjem ovog zahtjeva lov bi bio dozvoljen svakim danom u sedmici. Naredna inicijativa se odnosi na spuštanje nadležnosti sa federalnog na kantonalni nivo kojim bi se dala mogućnost određenim općinama, odnosno gradovima, u slučajevima pojave velikog broja određene divljači, da se dozvoli lov mimo lovačkog kalendara i odobrene lovno-privredne osnove.
Zaključeno je da se prema Federalnom ministarstvu nastupi koordinirano sa svih gradova i opština Kantona koji imaju identične probleme sa najezdom crne divljači, da se navede obim problema i broj gazdinstava te količina ugroženosti poljoprivredne proizvodnje na području Kantona u kontekstu njenog značaja za sveukupan privredni razvoj.
Pošto je Zakonom o lovstvu FBiH i Pravilnikom o mjerama za sprječavanje šteta od divljači i na divljači predviđeno da su vlasnici i korisnici zemljišta dužni ograditi parcele efikasnom ogradom kako bi mogli ostvariti pravo na naknadu štete koju pričini divljač, zaključeno je da se od Ministarstva traži brisanje odredbe kojom je definisano da je uslov za namirenje štete zatvaranje poljoprivrednih parcela. Predstavnici Udruženja stočara su naveli da je nemoguće ispoštovati navedenu mjeru zbog velike površine i ,veoma često, usitnjenosti parcela. Konstatovao je da fokus nije na namirenju štete nego na prevenciji počinjenja štete.
Obzirom na masovnost divljih svinja i ugroženu sigurnost zdravlja i života ljudi zaključeno je da se od Skupštine TK zahtijeva da se izmjenema Zakona o oružju i municiji omogući vlasnicima poljoprivrednih gazdinstava ostvarivanje mogućnosti na držanje i nošenje oružja jer su prilikom obilazaka svojih gazdinstava izloženi potencijalnoj opasnosti od napada divljih svinja.
Na kraju je usaglašeno da će Lovačko društvo na zahtjev i uz pomoć poljoprivrednih proizvođača organizovati hajke i rastjerivanje divljih svinja sa područja na kojima se pojave u većem broju.